Turystyka

Tlenoterapia – skuteczna także w domowych warunkach

0

Hydroterapia, felinoterapia, magnetoterapia… przykładów jest naprawdę wiele. W pewnych przypadkach odpowiednio przystosowana kuracja jest w stanie w odczuwalnym stopniu uśmierzyć symptomy dolegliwości czy nawet zawrócić jej postęp. Niekiedy regularna kuracja jest wskazana dla podstawowej egzystencji – tak jak w przypadku niewydolności płucnej, dla której zalecana jest tlenoterapia.

Kilka słów o tlenoterapii

Terapia tlenem zapisywana jest w głównej mierze chorym, które muszą na co dzień borykać się z niewydolnością płuc. Przyczyny bywają niejednorodne; od astmy oskrzelowej po zwłóknienie torbielowate; Tlenoterapia wskazana jest także tym osobom, które chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, idiopatyczne włóknienie płuc czy BPD. Terapia tlenem organizowana jest zazwyczaj z użyciem nowoczesnego akcesorium, a dokładnie koncentratora tlenu. Przedmiotem terapii tlenem jest oczywiście wzrost zagęszczenia tlenu w pęcherzykach płucnych. Aparat pompuje tlen do układu oddechowego chorego; w kolejnym etapie tlen przedostaje się również do jego krwi. Hemoglobina ze zdrowym zagęszczeniem tlenu zapobiega kwasicy, mianowicie jednej z wielu niebezpiecznych skutków długotrwałego niedotlenienia.

Na jakiej zasadzie działa koncentrator tlenu?

Priorytetową pracą, jaką wykona zasilony koncentrator tlenu, jest ściągnięcie (a w rzeczywistości: wessanie) powietrza z najbliższej okolicy. Następny etap to jego sprężenie; po tej czynności powietrze jest przepuszczane przez drobne filtry, a tlen zostaje odseparowany od azotu. Chory czerpie czysty tlen – a korzysta przy tym ze profesjonalnej maseczki albo wąsów tlenowych. Co szczególnie istotne, zagęszczenie czystego tlenu jest z pewnością bardzo wysokie – waha się zazwyczaj się pomiędzy 91 a 95% stężenia.

boryna

Jak zorganizować udany wypad integracyjny?

Previous article

Unikalna architektura pofabrycznej Łodzi – co warto o niej wiedzieć?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Turystyka