Polacy w Niemczech i różne widoki na pracę

Lepiej płatna praca to główny powód wyjazdów naszych rodaków poza granice kraju. Inną okolicznością może być to, by odmienić coś w życiu i dać sobie szansę na nowe rozdanie, ale w innym miejscu. Jednym z najczęściej obieranych celów zarobkowania są Niemcy. Dlaczego? Jedną z odpowiedzi niech będzie po prostu fakt, że ten kraj oferuje korzystne zatrudnienie. Następne powiązane są po prostu z warunkami codziennego bytu, które za Odrą są wciąż jeszcze o wiele bardziej pociągające.

Praca Niemcy: spełnienie marzeń czy stracone złudzenia?

Nawet jeśli tak brzmi stereotyp – czy praca u naszych zachodnich sąsiadów naprawdę bywa aż tak korzystna, jak mogłoby to wynikać z powszechnego poczucia? Odpowiedź głosi jak zawsze – to zależy. Mamy rozmaitych fachowców, którzy budują swoją ścieżkę na niemieckiej ziemi dzięki indywidualnym kontraktom. Za przykład niech posłużą choćby lekarze, pielęgniarki, ale także projektanci, architekci czy informatycy. Zatrudnieni w podobnych profesjach zdecydowanie mogą liczyć nie tylko na dużą wypłatę, ale i na szereg bonusów (nie tylko tych płacowych). Z tym, że musi być spełniony ważny warunek: biegła znajomość języka obcego z dopasowaniem do słownictwa z obszaru zawodowego; niekoniecznie musi być to język niemiecki, gdyż największe przedsiębiorstwa o zasięgu międzynarodowym zazwyczaj stawiają na powszechniejszy język angielski.

Problem jest w tym, że taki rodzaj zatrudnienia dotyczy nielicznej pracowników. Wielu rodaków wyjeżdża do Niemiec zajmować się czymś, co nie domaga się unikalnych umiejętności (obsługa klienta, praca w gastronomii, praca na linach produkcyjnych). Niezależnie od tego trudno byłoby ukryć, że zarobki są i tak znacząco atrakcyjniejsze niż na terenie polski. Powinno się jednak pamiętać o tym, że także wydatki u Niemców mamy o wiele wyższe niż w naszym kraju.

Sezonowa praca w Niemczech: optymalne rozwiązanie

Niejednej osobie będzie się opłacać inne posunięcie – sezonowa praca w Niemczech. Dzięki niej Polacy (zwłaszcza młodzi) są w stanie w krótkim okresie odłożyć niezłą sumkę, podczas gdy koszty zakwaterowania i posiłków na ogół ponosi pracodawca. Wyjazd na jakiś czas to dobry sposób na zasilenie domowego budżetu lub pozyskanie środków finansowych na nadprogramowe nakłady (np. wesele, remont, kupno mieszkania).