Różności

Radca prawny, adwokat – w czym Ci pomgą?

0

Każdy z nas może w lada momencie zostać sam na sam z wymiarem sprawiedliwości. W każdym przypadku powinieneś skorzystać z pomocy fachowców. Najczęściej znajdziemy ich w sieci, po wpisaniu w wyszukiwarce frazy adwokat Pabianice, Sieradz lub Kutno. Czasem jednak nie orientujemy się do kogo zgłosić się z naszym przypadkiem – radca prawny czy adwokat? Co różni od siebie tych fachowców? Z której strony nie spojrzeć, te terminy oznaczają nieco inny rodzaj specjalizacji.

Zacznijmy od identycznych elementów między radcami a adwokatami – znajdziemy ich całkiem sporo

Adwokatem lub radcą prawnym może zostać osoba, która zaliczyła 5-letnie studia prawnicze oraz 3 lata aplikacji radcowskiej lub adwokackiej. Na zakończenie, gdy są spełnione wymagane kryteriów, minister sprawiedliwości organizuje specjalny egzamin. Zaliczenie go powoduje wciągnięcie kandydata na wykaz adwokató lub radców prawnych. W naszym kraju i jeden, i drugi status są przedmiotem regulacji w specjalnych przepisach. Bierze się więc pod uwagę odpowiednio ustawy o radcach prawnych i adwokaturze. W obu aktach wyszczególnione jest czym kieruje się prawnik wykonujący dany status.

Czym się odróżniają obie profesje prawnicze?

Przy dogłębnym odczytaniu odmienności u adwokatów i radców również są widoczne. Jeszcze podczas stażu pojawiają się odmienne specjalizacje. Osoby związane z adwokaturą przeważnie skupiają się na Kodeksie karnym, zaś radcy na prawie cywilnym. kwestia przepisów, lecz w grę wchodzi tradycja zawodu. Mamy też odmienne, autonomiczne organizacje dla obu środowisk – adwokackie i radcowskie. Kolejna odmienność bierze się wprost ze statusu. Adwokat działa w warunkach podmiotowej służby, natomiast całość obowiązków radcy prawnego może być sankcjonowana w formie stosunku pracy jak w niemal każdym innym zawodzie.

Na sali sądowej obu prawników rozróżnić można dzięki barwie żabotu. U radców prawnych jest on niebieski, a u adwokatów widzimy zieleń.

boryna

Karnozyna w treningu sportowca – czy warto ją stosować?

Previous article

Hasło „woda redox” – co może nam zaproponować?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności