Rodzina

Polacy w Niemczech i różne widoki na pracę

0

Lepiej płatna praca to główny powód wyjazdów naszych rodaków poza granice kraju. Inną okolicznością może być to, by odmienić coś w życiu i dać sobie szansę na nowe rozdanie, ale w innym miejscu. Jednym z najczęściej obieranych celów zarobkowania są Niemcy. Dlaczego? Jedną z odpowiedzi niech będzie po prostu fakt, że ten kraj oferuje korzystne zatrudnienie. Następne powiązane są po prostu z warunkami codziennego bytu, które za Odrą są wciąż jeszcze o wiele bardziej pociągające.

Praca Niemcy: spełnienie marzeń czy stracone złudzenia?

Nawet jeśli tak brzmi stereotyp – czy praca u naszych zachodnich sąsiadów naprawdę bywa aż tak korzystna, jak mogłoby to wynikać z powszechnego poczucia? Odpowiedź głosi jak zawsze – to zależy. Mamy rozmaitych fachowców, którzy budują swoją ścieżkę na niemieckiej ziemi dzięki indywidualnym kontraktom. Za przykład niech posłużą choćby lekarze, pielęgniarki, ale także projektanci, architekci czy informatycy. Zatrudnieni w podobnych profesjach zdecydowanie mogą liczyć nie tylko na dużą wypłatę, ale i na szereg bonusów (nie tylko tych płacowych). Z tym, że musi być spełniony ważny warunek: biegła znajomość języka obcego z dopasowaniem do słownictwa z obszaru zawodowego; niekoniecznie musi być to język niemiecki, gdyż największe przedsiębiorstwa o zasięgu międzynarodowym zazwyczaj stawiają na powszechniejszy język angielski.

Problem jest w tym, że taki rodzaj zatrudnienia dotyczy nielicznej pracowników. Wielu rodaków wyjeżdża do Niemiec zajmować się czymś, co nie domaga się unikalnych umiejętności (obsługa klienta, praca w gastronomii, praca na linach produkcyjnych). Niezależnie od tego trudno byłoby ukryć, że zarobki są i tak znacząco atrakcyjniejsze niż na terenie polski. Powinno się jednak pamiętać o tym, że także wydatki u Niemców mamy o wiele wyższe niż w naszym kraju.

Sezonowa praca w Niemczech: optymalne rozwiązanie

Niejednej osobie będzie się opłacać inne posunięcie – sezonowa praca w Niemczech. Dzięki niej Polacy (zwłaszcza młodzi) są w stanie w krótkim okresie odłożyć niezłą sumkę, podczas gdy koszty zakwaterowania i posiłków na ogół ponosi pracodawca. Wyjazd na jakiś czas to dobry sposób na zasilenie domowego budżetu lub pozyskanie środków finansowych na nadprogramowe nakłady (np. wesele, remont, kupno mieszkania).

boryna

Jak wybrać kocyk dla dziecka?

Previous article

By znaleźć relaks najlepiej wybrać się do Sopotu

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Rodzina