Zdrowie

CPAP czy BIPAP – który aparat lepiej wybrać?

0

Każde urządzenie wytworzone w celu leczenia jakichkolwiek zaburzeń układu oddechowego działa na przybliżonych zasadach. Narzędzia te mają wspomagać nasz naturalny oddech w trakcie spania. Pompy będące częścią takiego sprzętu bazują na procesie wdmuchiwania powietrza do dróg oddechowych pacjenta, zapewniając ich rozszerzenie i zapobiegając zapadaniu się.

Na rynku dostępne są dziś najróżniejsze urządzenia. Wśród nich rozróżniamy 2 podstawowe odmiany aparatów do leczenia zaburzeń oddechowych, a ich wybór będzie zależał od metody leczenia bezdechu. Są to CPAP i BIPAP. Typowy aparat CPAP automatycznie przygotowuje powietrze pod stałym cieśnieniem, które wdmuchiwane jest do dróg oddechowych użytkownika. Pomaga utrzymać je w otwarciu i stale uniemożliwia zapadanie się miękkich tkanek, eliminując bezdech. W tym modelu powietrze podaje się pod stałym ciśnieniem, niezależnie od fazy oddychania. BIPAP z kolei harmonizuje się z cyklem oddechowym użytkownika aparatury – w czasie wdechu rośnie ciśnienie dostarczanego powietrza. wydechu. Tego typu działanie zapewnia nam największą wygodę. Ogromnym plusem jest też bez wątpienia zmniejszenie wysychania jamy ustnej oraz gardła.

Ważnym elementem, determinującym efektywność zarówno kuracji CPAP, jak i BIPAP, jest bez wątpienia prawidłowe dopasowanie maski. Jeżeli nie przywiera ona hermetycznie do naszej twarzy, powietrze wytwarzane przez aparat przepływa poprzez nieszczelności zamiast skutecznie przeniknąć do systemu oddechowego. Należy więc skoncentrować się na tym, by uniknąć podobnego problemu.

Fundamentalną różnicą między mechanizmami CPAP a BIPAP jest ich cena. Urządzenia BIPAP są postawione znacznie wyżej pod względem technologicznym, i w co za tym idzie – droższe. Ma to jednak wpływa na komfort użytkowania. W przypadku pacjentów wykazujących kłopoty z dostosowaniem się do metody CPAP zaleca się wybór aparatu BIPAP.

boryna

Sezon urlopowy chyli się ku końcowi, jednak zrogowaciałe pięty i nieestetyczne,przesuszone,szorstkie stopy są dla nas nadal zawstydzającym dyskomfortem. Jak sobie z nim radzić?

Previous article

Bezglutenowy jadłospis – co jest kluczowe?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie