Dom

Co możesz zyskać, inwestując w inteligentny dom?

0

Inteligentny dom jest właściwą odpowiedzią na stale zmieniające się oczekiwania użytkowników. Dzięki urządzeniom ID jesteśmy w stanie przekazać na samoczynne inicjowanie dużo codziennych czynności. Dodatkowo dom inteligentny potrafi sam odpowiadać za wydatkowanie elektryczności w taki sposób, że lokuje się na pierwszym miejscu wśród najwydajniejszych rozwiązań w tym względzie.

Inteligentny dom: co to takiego?

Chyba każdy już miał okazję słyszeć o takim pojęciu jak dom inteligentny, gdyż ta rewolucyjna technologia niesie z sobą wiele korzyści i niemal jest pozbawiony wad. To pojęcie budzi skojarzenia ze znanymi z filmów fantastycznym konstrukcjami, jednak tematem artykułu jest coś bardzo współczesnego i sprawa wygląda nieco inaczej. Dom inteligentny na pierwszy rzut oka nie różni się od zwykłego budynku; definiuje go to, co ukrywa się w środku. Za funkcjonowanie zdalnego uruchamiania sprzętów odpowiada instalacja. Co istotne, rozkład instalacji i ich specyfika w dużej mierze wyglądają tak, jak je zaplanował właściciel. Co więcej, lokator budynku decyduje o wyborze spośród wybranych komponentów (czyli np. kamer czy czujników) jak i wśród pełnych zestawów (takich jak np. ogrzewanie podłogowe czy kino domowe).

Różne wizje domu inteligentnego

Przemiana technologiczna ostatnich lat sprawiła, że teraz dom inteligentny dzieli się na dwa podtypy – system przewodowy i bezprzewodowy np. https://www.wulian.pl/. Przewodowe opierają się na stałych łączach internetowych, a bezprzewodowe kontroluje się za pośrednictwem wi-fi lub bluetooth. Jeśli budynek dopiero jest w budowie (lub jest świeżo po budowie), warto zdecydować się na systemy przewodowe, które łatwo ukryć np. pod tynkiem. Wadą takiego rozwiązania jest to, że jeśli zdecydujemy się na przemeblowanie – będziemy musieli mieć na uwadze to, jak biegną wiązki. Rozwiązania bezprzewodowe znakomicie zadziałają w miejscach, które mają już lokatorów – nie musimy niczego zmieniać, by rozprowadzić przewody.

Inteligentny dom – rozwiązanie na każdą kieszeń

Taką kwestię stawia pewnie wiele osób myślących o zamontowaniu systemów charakterystycznych dla inteligentnego domu. Na szczęście część gotowych zestawów nie musi być bardzo kosztowna – można je nabyć już za kilkaset złotych. Powinno się też zwrócić uwagę, że w niektóre rozwiązania (takie jak np. ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym) dobrze zainwestować również ze względu na niskie zużycie energii. W takim razie mówimy o szybkim zwrocie kosztów, a w dodatku możemy mieć satysfakcję z proekologicznych działań.

boryna

Kierujesz zespołem? Trener motywacyjny pozwoli wejść mu na nowy poziom

Previous article

Czy warto zdecydować się na outsourcing pracowniczy?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom