Turystyka

Unikalna architektura pofabrycznej Łodzi – co warto o niej wiedzieć?

0

Każdy łodzianin słyszał na pewno o najbarwniejszych obiektach produkcyjnych oraz okazałych kamienicach dawnych fabrykantów. Nie wszyscy mają świadomość jednakże, że miasto jest pełne również znacznie mniej znanych, a mimo to równie zachwycających obiektów architektonicznych. O których bez wątpienia nie możemy zapomnieć?

Oferowane przez zróżnicowaną Łódź atrakcje turystyczne to przecież nie tylko te leżące w obrębie Manufaktury. Jest tego więcej niż może przypuszczać większość z nas. Nowa Tkalnia Karola W. Scheiblera to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów na turystycznej mapie miasta. Ten nietuzinkowy zabytek techniki ma naprawdę sporą wartość, niezmiennie jest też chętnie odwiedzany przez podróżnych, którzy podczas spacerów po Łodzi planują zaliczyć najbarwniejsze pamiątki techniki tego miejsca. Budynek Nowej Tkalni to wspaniały model obiektu wybudowanego u schyłku XIX wieku wg projektu Pawła Rübensahma. Jego wielki gmach do chwili obecnej urzeka niepowtarzalnym charakterem. Na naszą uwagę zasługuje jego piękna elewacja, przywodząca na myśl formy renesansowe.

Dodatkowym przykładem budowli, która może pochwalić się ciekawą przeszłością, jest szpital Scheiblerów. To bez wątpienia jeden z ciekawszych budynków pofabrycznych, z jakimi większość z nas spotka się w trakcie wędrówek po Łodzi. Wymurowany w 1884 roku, stanowił pierwszy przyfabryczny szpital w regionie. Pomysłodawczynią jego projektu została żona Karola Scheiblera – Anna. Co ciekawe, patronką szpitala została mianowana św. Anna, a sam gmach do dzisiaj wspaniale spełnia się w swojej dawnej funkcji. Wiekowy szpital zajmuje honorowe miejsce w panoramie miasta i jest jednym z tych miejsc, które są doskonale znane wszystkim pasjonatom historii.

boryna

Tlenoterapia – skuteczna także w domowych warunkach

Previous article

Jak unikać korków w Warszawie?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Turystyka