Dom

Ten support powinien trafić do łazienki dla niepełnosprawnych

0

Niełatwo pomyśleć o łazience dla osób niepełnosprawnych bez niezbędnych udogodnień. Wśród nich przeważnie wyróżnia się poszerzone drzwi, większą przestrzeń do operowania wózkiem, przystosowaną ubikację i zlew zamontowany na odpowiedniej wysokości. Do tego dochodzi rozmieszczenie uchwytów oraz pozostałych rozwiązań umożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z łazienki.

Jakie ułatwienia dla osób na wózku dodaje się do wyposażenia łazienki?

Są cztery sposoby podziału wyposażenia specjalnych pomieszczeń dla niepełnosprawnych:
• Według układu – poręcze dla niepełnosprawnych proste, łukowe i kątowe, uzupełnione o siedziska do prysznica, podobne urządzenia i taborety łazienkowe
• Rozmiar rury – między 200 a 350 mm.
• Z czego wykonane – stal nierdzewna, węglowa lub inne tworzywa, np. aluminium
• Barwa i stylistyka – faktura stali błyszcząca lub matowa, malowana na biało lub w mniejszym stopniu na inne odcienie

Duży wybór – poręcze dla niepełnosprawnych

Poręcze dla niepełnosprawnych dzielą się na ściśle określone rodzaje:

Poręcze proste

Najczęściej wykorzystywane, niskokosztowe poręcze proste są jednymi z najpowszechniej stosowanych rodzajów akcesoriów wspomagających lokatorów z ograniczeniami ruchu. To rozwiązanie stosuje się najszerzej podczas projektowania mieszkania dla lokatorów wymagających specjalnych rozwiązań. Wanna, umywalka, prysznic, WC – miejsce montażu poręczy dla niepełnosprawnych może być dowolne. Przeważnie takie poręcze dla niepełnosprawnych występują w długości między 30 – 80 cm, a mamy jeszcze wersję stusześćdziesięciocentymetrowa z dodatkową podstawą. Sposób montażu prostych poręczy dla osoby na wózku jest obojętny – poziomo lub pionowo.

Uchwyty łukowe

Mają rozchodzący się profil w formie foremnego łuku. Używa się ich na ścianach i podłogach. Tak naprawdę wszędzie pasuje łuk w wersji uchylnej. Uchwyty uchylne bardzo pomagają niepełnosprawnym. Z tego powodu stałe poręcze znajdują zastosowanie przy zlewie, a przy sedesach montuje się wersje uchylne. Jeśli gdzieś stwierdzimy słabszą konstrukcję ściany, powinniśmy zamontować tam poręcze dla niepełnosprawnych łukowe uchylne. Dodanie do WC zapewnia możliwość uniesienia ramienia uchwytu, co daje osobie na wózku większe pole wykręcania.

Uchwyty umywalkowe

Są przeznaczone właśnie do wspomagania osoby niepełnosprawnej w tym miejscu pomieszczeń sanitarnych. Montuje się je po obu stronach umywalki, jednak mają rozróżnienie na lewostronne i prawostronne.

Poręcze kątowe

Cechują się ostrzejszym niż łukowe zagięciem pod kątem prostym lub czasem innymi kątami. Montuje się je w różnych miejscach, zależnie od potrzeb. Trzy z czterech mamy do dyspozycji w formie lewej i prawej: do WC, ścienno-podłogowe i wannowo-prysznicowe. Uzupełnia je poręcz kątowa prysznicowa, posiada tylko jedną wersję.

boryna

Klucz do ulżenia rodzicom w podeszłym wieku

Previous article

Ubrania dziecięce- jaki materiał jest bezpieczny dla skóry dziecka?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom